למה אסור לוותר על זכות הבחירה שלכם

הגידול המשמעותי במספר מוסדות האשפוז בארץ, יצר תחרות שהובילה לשיפור השירות בענף בתי אבות, אבל מגוון הבחירה והאפשרויות גם יצר בעיה: כיצד בוחרים במסגרת המתאימה ביותר?

כדי למלא את הצורך הזה, קמו חברות ייעוץ שיעודן הוא להנחות משפחות באופן מקצועי בתהליך המורכב של בחירת מסגרת מתאימה. למעשה, חברות הייעוץ וההכוונה לבתי אבות משלימות את מלאכתם של השירותים הממלכתיים בנושא אשפוז בבית אבות.

לחברות הייעוץ מאגר מידע נרחב, הכולל את כל סוגי המסגרות ופתרונות הדיור למבוגרים בארץ.

לרוב הן פועלות מבלי לגבות תשלום מצד מקבלי השירות, ומתוגמלות מידי בתי אבות אליהם הן מפנות את הקשישים. חלק מהחברות אף מציעות ליווי פיזי למקומות שהומלצו על ידן, על מנת להקל על המשפחות ולייעל את התהליך.

לרשות חברות הייעוץ מגוון כלים ופתרונות ייחודיים:

 • מאגר מידע חי ומתעדכן בצורה שוטפת, הכולל את כל המסגרות הקיימות.
 • שירות הכולל טיפול מקיף וארוך טווח, החל משלב ההתלבטות הראשונה ועד כניסת המבוגר למסגרת, תוך המשך מעקב בשלבי ההתאקלמות.
 • ייעוץ מקצועי, ביקור בית, סיור במקומות המומלצים ברכב החברה ובלוויית יועץ מקצועי.

חברות הייעוץ מתייחסות לא רק לרמות התפקוד של המבוגר על פי הגדרות המשרדים הממלכתיים, אלא גם להיבטים האישיים שלו.

היכרותן עם המקומות בשטח מאפשרת להן להפגיש את המשפחה עם המסגרת המתאימה ביותר. חברות הייעוץ מקבלות משובים שוטפים של משפחות השוהים במוסדות – דבר שמאפשר להן לעדכן את המאגר שלהן ואת חוות הדעת.

בזכות היחסים ההדוקים שנרקמו על פני השנים עם מנהלי בתי אבות וצוותם, ניתן בעזרת משרדי הייעוץ לגשר על פערים בנושאים כגון תנאי המימון, תנאי אכלוס ובשיפור התקשורת הכללית בין המשפחה למוסד. המומחיות של חברות הייעוץ מאפשרת גם למצוא פתרונות יצירתיים למקרים הנופלים בין הכיסאות.

מהו ייעוץ טוב?

תפקידו של היועץ המקצועי הוא לספק את הכלים ואת המידע למבוגר או למשפחתו, על מנת שיבחר מסגרת באחראיות מלאה, ומתוך מודעות והבנת המערכת בצורה הטובה ביותר. לאחר הכרות מעמיקה עם המועמד, היועץ נותן הסבר כללי על המערכת ומציג את כל סוגי האלטרנטיבות. הוא נעזר במשפחה ובסדרי עדיפויותיה על מנת להציג בסופו של הייעוץ מספר המלצות מצומצם המתאים ביותר למועמד.

חשוב להדגיש כי בחירת המקום שייכת בסופו של דבר למועמד ולמשפחתו בלבד.

מתי כדאי לעבור למסגרת?

המניעים ליציאה מהבית מגוונים. הם קשורים בין היתר למצב התפקודי, הבריאותי, החברתי, הנפשי והכספי של המבוגר. אך מניע אחד משותף לכולם: להביא לשיפור באיכות החיים.

ההנחה היא שאיכות החיים עולה ככל שאדם ממצה את הפוטנציאל התפקודי שלו בצורה אופטימאלית ובכך משפר את הרגשת ההגשמה העצמית שלו. לכן, מי ששוקל לעבור למסגרת אחרת יטיב לעשות אם יבדוק תחילה באיזו מידה המעבר יהווה עבורו שיפור באיכות חייו.

חשוב לציין שבמידה והמועמד נתמך על ידי בן זוג או קרובי משפחה אחרים, יש למדוד לא רק את איכות יחסיו איתם, אלא גם את איכות החיים של אותם "המטפלים בו" וכיצד המעבר ישפיע על היחסים שלו איתם ועליהם בכלל. בדיקה זו חשובה בעיקר במקרים של טיפול בתשושי נפש.

גם למי שאין כסף מותר לבחור

גם משפחות שפונות למשרד הבריאות מכיוון שאינן יכולות לעמוד בתשלום חודשי באופן פרטי, צריכות לדעת כי תהליך זה אינו מונע מהן את זכות הבחירה. מהרגע שמגיע אישור למימון מיידי למועמד – המשפחה יכולה לבחור כל מקום ברשימת המקומות העובדים עם משרד הבריאות.

 

כיצד מזהים חברת ייעוץ מקצועית ואמינה?

 • הרכב הצוות המקצועי (עובדים סוציאליים, אחיות , אנשי שיווק).
 • הוותק בענף.
 • מספר המקומות שבוקרו בפועל על ידי יועצי החברה.
 • צורת איסוף האינפורמציה לגביבית אבות, והאם היא כוללת ביקור של צוות.
 • אופן בחירת המוסדות אליהם הן מפנות את המשפחות.
 • האם החברה מפנה למקומות ללא רישיון.
 • האם חברת הייעוץ אינה חברת בת של רשת בתי אבות, או מחויבת לגוף שלישי בצורה שעלולהלפגוע ברמה המקצועית.
 • קביעת מדיניות לגבי המוסדות שאינם עומדים בתנאים חוזיים איתן.
 • דבקות בשירות ועמידה בכללי האתיקה.